Na wycieczce w Krynicy

Korzystając z ostatnich pięknych jesiennych dni, w środę 10 października 2018 r. 44 uczniów Szkoły Podstawowej w Antolce pod opieką Grażyny Łysek, Bogusławy Oczkowicz, Bożeny Brody i Ewy Doniec oraz trzech rodziców udało się w październiku na wycieczkę do Krynicy. Zwiedzanie Beskidu Sądeckiego rozpoczęli od wjazdu kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Na szczycie wysłuchali opowiadania przewodnika o walorach krajobrazowych i turystycznych okolicy oraz podziwiali niezwykle urokliwy widok na całe Beskidy oraz Tatry.

Kolejny przystanek na turystycznej trasie miał miejsce w Powroźniku, gdzie uczestnicy wycieczki mogli wysłuchać historii cerkwi greko-katolickiej z 1604 r. Ogromne wrażenie zrobił na nich ikonostas, ale też świetnie zachowana na ścianach zakrystii polichromia.

Po powrocie do Krynicy skierowali się na Deptak, skąd podziwiali przepiękną architekturę tej wypoczynkowo-uzdrowiskowej miejscowości. Wzrok przyciągał ciąg drewnianych, bogato zdobionych willi, usytuowanych nad potokiem Kryniczanka. Obejrzeli Stary i Nowy Dom Zdrojowy. Spacerując, wysłuchali opowieści przewodnika o życiu i karierze artystycznej naszego wybitnego śpiewaka operowego Jana Kiepury. Po drodze chwilę zatrzymali się przy pomniku Nikifora Krynickiego i Adama Mickiewicz. Mieli też okazję zobaczyć z bliska zabytkową drewnianą pijalnię, położoną u stóp Góry Parkowej, w której można skosztować leczniczej wody Jana.

Stamtąd kolejką linowo-terenową dostali się na szczyt Góry Parkowej. Tam największą atrakcją okazały się zjeżdżalnie, z których uczniowie chętnie korzystali. W drogę powrotną udali się pieszo przez Park Zdrojowy.

Z kolei odwiedzili Muzeum Nikifora. Tego dnia mijała akurat 50 rocznica jego śmierci. Z zapartym tchem obejrzeli film biograficzny a także rzeczy osobiste tego polskiego malarza prymitywisty, fotografie, ale też licznie zgromadzone jego obrazy.

Na zakończenie pobytu w Krynicy młodzi turyści zaopatrzyli się w zapas wody mineralnej w Pijalni Głównej oraz zakupili pamiątki w kramach usytuowanych przy Bulwarach Dietla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.