Rok 2018, to rok szczególny, rok obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Dlatego też uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tej ważnej dla nas rocznicy. Jednym z punktów była wycieczka klasy VII do miejsca największej zbrodni dokonanej przez hitlerowców na ludności polskiej i europejskiej, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau znajdującego się w Oświęcimiu i pobliskiej wsi Brzezinka.
Przed wejściem do obozu, na bramie zastaliśmy umieszczony napis ,,Arbeit macht frei’’, po polsku oznaczający ,,praca czyni wolnym’’. Brzmi to jednak jak absurdalna kpina w kontekście ciężkich robót wykonywanych przez więźniów i głodowych racji żywnościowych, co było przyczyną wyczerpania organizmu i śmierci wielu tysięcy osób.
Uczniowie z powagą słuchali przewodnika, który oprowadził ich po budynkach byłego hitlerowskiego obozu zagłady. Wstrząsające wrażenie wywarły na nich eksponaty, które się tam znajdują oraz cele, w których śmierć ponosili niewinni ludzie. W zadumie mogli zatrzymać się przy celi Ojca Maksymiliana Kolbe. Niektóre obrazy na zawsze zapadną w pamięci młodych ludzi. Niewyobrażalne jest, że , jak napisała Zofia Nałkowska: „Człowiek człowiekowi zgotował taki los”. Wydaje się, że takie wyjazdy, które stały się już tradycją szkoły w Antolce, stanowiąc ważny element programu wychowawczego placówki, przyczyniają się do pogłębienia świadomości historycznej, ale i humanistycznej młodych ludzi kończących pierwszy etap edukacji. Taka żywa „lekcja historii” jest w stanie sprawić, że „wychowanie przez przeżywanie” trwale uformuje kształtującą się osobowość 14 -15-latków, którzy wkroczą w bardziej już dorosły etap swego życia z silnym przeświadczeniem, aby nie dopuścić już nigdy do tak tragicznego w skutkach podeptania ludzkiej godności i życia.