W Częstochowie i Olsztynie

18 listopada 2022 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Antolce odbyli wycieczkę do Olsztyna i jednocześnie pielgrzymkę do Częstochowy. W tym wydarzeniu towarzyszyli im: ksiądz proboszcz Maciej Stopiński, dyrektor szkoły, p. Małgorzata Borycka, wychowawcy: Anna Kowal, Grażyna Łysek, Marta Gajos, Bożena Broda, Ewa Doniec oraz kilkoro rodziców.
Pobyt na turystycznym szlaku rozpoczęto od zwiedzania ruin zamku w Olsztynie, który został wzniesiony w XIII stuleciu, w stylu tzw. Orlich Gniazd. Uwagę zwiedzających przykuwały baszty, pozostałości po tzw. zamku górnym, średnim i dolnym… Zachwyciła piękna panorama Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podziwiana ze szczytu rozległego wzgórza.
Po dotarciu do Częstochowy młodzi pielgrzymi wzięli udział we Mszy Świętej, koncelebrowanej przez księdza proboszcza Macieja Stopińskiego w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, a następnie przeszli Drogą Krzyżową, usytuowaną wzdłuż linii wałów. Na chwilę zatrzymali się przy pomniku św. Jana Pawła II i udali się do Skarbca, gdzie przechowuje się wota dziękczynne i błagalne, które złożyli w darze Matce Bożej pielgrzymi przybywający na Jasną Górę od czasów średniowiecznych po współczesne.
Zwieńczeniem pobytu w Częstochowie była krótka wizyta w Dolinie Miłosierdzia. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiło wnętrze kościoła pokryte mozaikami.
Był też czas na wspólny posiłek i kupno pamiątek. Tak więc wycieczkę należy zaliczyć do udanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.