Realizując zadania w ramach konkursu „Koloratorium” w naszej szkole odbyło się kilka zajęć na temat „Po co pić mleko?” Przeprowadziliśmy eksperyment pt. „Dlaczego kość jest twarda?”. Poznaliśmy rolę kości i jej skład. Opisywaliśmy budowę zewnętrzną kości. Wykazaliśmy, że tkanka kostna zawiera m.in. sole wapnia, które nadają jej twardość. Pokazaliśmy, że sole te można usunąć i wyjaśniliśmy, na czym polega proces demineralizacji.
Demineralizacja to proces obniżania zawartości substancji nieorganicznych w tkance lub ustroju. Demineralizacja kości jest procesem polegającym na stopniowej utracie przez kości podstawowych minerałów: głównie wapnia i fosforu. Jedną z przyczyn demineralizacji jest niewystarczająca zawartość witaminy D, która wpływa na gospodarkę wapniową organizmu.
Demineralizacja może prowadzić do poważnych chorób, w szczególności w tkankach o dużej zawartości składników mineralnych (kości, zęby) – demineralizacja kości może prowadzić do osteoporozy zaś demineralizacja zębów do próchnicy.
Aby zapobiec demineralizacji należy stosować dietę bogatą w wapń, witaminę D oraz inne składniki odżywcze.
Należy też pamiętać o aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie, a brak ruchu wiąże się z poważnymi konsekwencjami, m.in. z osłabieniem siły mięśniowej, nadwagą, chorobami krążenia, a także z przyspieszoną demineralizacją kości.