Na wycieczce w Sandomierzu

9 października 2019 r. uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Antolce pod opieką 4 nauczycieli (Grażyny Łysek, Marty Gajos, Bożeny Brody i Jolanty Ostrowskiej) oraz 4 rodziców udało się na wycieczkę do Sandomierza. Jej celem było odkrywanie piękna ojczystego kraju poprzez poznanie Sandomierza, jego historii, tradycji, kultury i zabytków oraz upowszechnianie wśród młodzieży form aktywnego wypoczynku.

Zwiedzanie Sandomierza rozpoczęli od Rynku z renesansowymi kamienicami (mieszczańskimi i szlacheckimi), skąd skierowali swoje kroki do podziemi miasta, które są niemymi świadkami historii. Podziemna Trasa Turystyczna to zespół chodników i piwnic (dawnych składów kupieckich) obejmujący ponad 30 pomieszczeń na długości około 500 m i głębokości do 12 m.

Z kolei udali się do Zbrojowni Rycerskiej, gdzie mieli okazję spotkać średniowiecznego rycerza, który niezwykle humorystycznie przedstawił życie księżniczek i rycerzy (w rzeczywistości nie takie proste, jakby się wydawało), opowiedział o rodzajach broni, zbroi, ale także o ówczesnej modzie. Spotkanie to odbyło się w w niezwykle radosnej atmosferze i zabawnej konwersacji.

Z tarasu widokowego znajdującego się na Bramie Opatowskiej uczestnicy wycieczki podziwiali panoramę miasta i okolicy, m.in. Góry Pieprzowe. Na turystycznej trasie znalazł się też zamek, kościół św. Jakuba, wąwóz św. Jakuba, sandomierska winnica, gotycka katedra ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego…

Kolejnym punktem programu był rejs statkiem po Wiśle. Uczniowie mogli jeszcze raz zobaczyć panoramę miasta, tym razem z innej perspektywy. Opstatnią atrakcją była przejażdżka po znajomych już uliczkach meleksem.

W spacerze po mieście towarzyszył młodzieży przewodnik, który ciekawie opowiadał o historii miasta, jego architekturze, zabytkach, ukształtowaniu terenu, ale także zapoznał z legendami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.